Śladami ciuchci – relacja

Pierwsze spotkanie w ramach projektu Śladami ciuchci zatytułowane Wędrując po prasie warszawskiej z początku XX wieku już za nami. Wydarzenie odbyło w Międzylesiu w Cafe Peron 12 lipca 2014.

Pomimo niesprzyjającej aury przybyło wiele osób, które schroniły się pod kawiarnianymi „żaglami”. Goście słuchali fragmentów prasy, które przeczytali mieszkańcy, a tym samym reprezentanci poszczególnych miejscowości Linii: Paweł Ajdacki (Otwock), Jarosław Budnicki (Radość), Mieczysław Dańko (Józefów), Tomasz Lerski (Wawer), Andrzej Fedorowicz (Radość) i Andrzej Rukowicz (Radość). Pogoda sprawiła, że na „zebraniu” zabrakło przedstawicieli niektórych stacji kolejowych, tych małych światów, które niegdyś tętniły życiem towarzyskim, skupiając okolicznych mieszkańców: „Ponadto każde letnisko – jak pisał Perzyński – posiada przystanek kolejowy, który jest miejscem zebrań publicznych i odgrywa w naszych Milanówkach i Radościach taką sama rolę, jak plaża w Ostendzie, czy ogrody kasyna w Aix-les-Bains. Wytwarza się sport czysto sielski chodzenia na wszystkie pociągi”.

Pan Andrzej Fedorowicz, mieszkaniec Radości, aktor legendarnego STS-u, brawurowo przeczytał fragment Willegiatury z książki Włodzimierza Perzyńskiego Do góry nogami.

Z książki Bernarda Singera Moje Nalewki, z rozdziału Na linii czytany był między innymi fragment poświęcony żydowskiemu kantorowi: „Dźwięki Hajda trojki zlewały się z dźwiękami walca Do ciebie płyną me rzewne tony. Dla dogodzenia rodzicom nastawiano czasem płytę ze śpiewem kantora synagogalnego Sieroty”.

Podczas sobotniego spotkania, dla dogodzenia gościom nastawiono płytę ze śpiewem kantora Sieroty. Muzyka płynęła z gramofonu salonowego z 1913 roku, pochodzącego z prywatnej kolekcji Tomasza Lerskiego. Pieśni rozbrzmiewały z oryginalnych, niemal stuletnich płyt. Wydarzenie zakończył Jan Kiepura.

Podczas spotkania prezentowany były cykl pocztówek wydany z okazji stulecia uruchomienia odcinka Wawer–Karczew kolei wąskotorowej oraz zdjęcia archiwalne. Projekcja przybliżyła postaci dwóch głównych współtwórców Kolej Jabłonowskiej: inżyniera kolejowego Henryka Hussa i projektanta budynków dworcowych, architekta Konstantego S. Jakimowicza.

Miejmy nadzieję, że podczas kolejnego wydarzenia z cyklu Śladami ciuchci dopisze pogoda. Z pewnością nie zabraknie nowych wrażeń. Do usłyszenia i do zobaczenia!

Przy tej okazji składamy podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie tej kolejowej podróży. Przede wszystkim zaś Maciejowi Mużaczowi za wybór i redakcję tekstów z gazet, Lidii Dańko za przygotowanie graficzne plakatu oraz prezentacji, Mariuszowi Umeckiemu za umożliwienie zorganizowania wydarzenia w Cafe Peron, Tomaszowi Lerskiemu za wypożyczenie zabytkowego gramofonu oraz jego obsługę, sklepowi Kajet oraz Dzielnicy Wawer za wydanie cyklu pocztówek.

Dziękujemy Dzielnicy Wawer za pomoc w organizacji wydarzenia.

Autorem koncepcji Śladami ciuchci, współredaktorem tekstów oraz prowadzącym spotkanie był Andrzej Rukowicz.

Cafe Peron

Comments

comments

About The Author