Relacja z rajdu rowerowego

Podczas minionej niedzieli, 5 października 2014, odbył się rajd rowerowy z okazji stulecia kolejki wąskotorowej. Jechaliśmy trasą, którą niegdyś powoli sunęła kolejka, zatrzymywaliśmy się przy zachowanych stacyjkach. Naszą niespieszną podróż odbywaliśmy w radosnej jesiennej atmosferze: pośród kolorowych liści, ciepłych promieni słonecznych oraz chłodnych cieni.

Spotkaliśmy się naprzeciwko białego murowanego budynku byłej stacji kolejowej w Wawrze (ul. Widoczna 6), gdzie dr Zbigniew Tucholski, historyk techniki, przedstawił krótką historię kolejnictwa regionu, która spotkała z dużym zainteresowaniem przybyłych. Po tym wprowadzeniu ruszyliśmy pod przewodnictwem Rafała Góraka ulicą Widoczną, a później Mrówczą do kolejnego zabytkowego budynku stacyjnego. Następnie  udaliśmy się do Wawerskiego Centrum Kultury w Falenicy, gdzie zostaliśmy przywitani po raz kolejny przez Andrzeja Rukowicza, inicjatora wydarzenia. Najpierw obejrzeliśmy przedstawienie „Wycieczka do Świdra” wg K.I. Gałczyńskiego wyreżyserowane przez Szczepana Szczykno, z muzyką Dawida Ludkiewicza.

Po wystąpieniu grupy teatralnej dyrektor Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wawer – pan Jacek Czarnowski – zwrócił się z apelem: w związku z tworzonym muzeum wawerskim poszukiwane są archiwalia dotyczące historii dzielnicy, zarówno dokumenty piśmienne, jak i fotograficzne. Zachęcamy do wzbogacenia tworzonej kolekcji.

Zwieńczeniem tej kulturalnej, wplecionej w rowerową podróż części, był koncert Kapeli Brodów, która wystąpiła w „kresowym” składzie: na bębnie Maciek Kierzkowski, na cymbałach Mateusz Szemraj. Na skrzypcach lider zespołu – Witek Broda, który nie tylko grał, lecz także opowiadał, a nawet w jednym z ostatnich utworów śpiewał („Jeszcze nie do dom dziewcyno”). Kapela odtwarzała polki, mazurki, krakowiaki w taki sposób, w jaki były niegdyś grane przez żydowskich grajków. Podczas „żydowskiego mazura” (wedle nazwy Oskara Kolberga) Brodzie pękła struna, na co bezbłędnie zareagował Andrzej Bieńkowski opowieścią o pękających strunach grajków weselnych. Wśród niegdysiejszych muzykantów nie było większego wstydu, jak zerwać strunę, a że gra na skrzypcach była prestiżowym i dochodowym zajęciem, dochodziło niekiedy do sabotowania instrumentów innych skrzypków-konkurentów. Po założeniu struny Broda przezornie zaproponował pogładzenie, czyli utwór wolniejszy, który miał nieco ukołysać rozszalałych weselników. Na bis kapela zagrała suwanego, czyli krakowiaka.

Pełni tej rodzimej żydowskiej – rodzimej polskiej muzyki wyruszyliśmy w dalszą drogę. Wspólna podróż znalazła swój finał w miejscu, w którym tory przecinały rzekę, na wąskotorowym moście na Świdrze. Tam obejrzeliśmy przygotowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Świdra wystawę poświęconą kolejce. Tam też przemawiał pan Jacek, tym razem nie bez nuty goryczy: niewystarczające wsparcie Otwocka i Karczewa uniemożliwiło pełną realizację zamierzenia, dlatego rajd musiał zakończyć się w Świdrze, zamiast w Karczewie, zgodnie z historyczną trasą kolejki. Wszyscy jednak zostali radośnie pozdrowieni przez inicjatora wydarzenia – pana Andrzeja, każdy zaś z osobna otrzymał soczyste jabłko z jesiennego kosza.

Na koniec pragniemy serdecznie podziękować  za okazaną pomoc i zaangażowanie Lidii i Mieciowi Dańko, Magdzie i Rafałowi Górakom, Romkowi Solnickiemu, Zbyszkowi Tucholskiemu. Za wsparcie finansowe oraz wydanie okolicznościowej broszury kierujemy podziękowania do Urzędu Dzielnicy Wawer, w szczególności zaś do Pana Radosława Ziółkowskiego, za wydatną pomoc oraz do Pani Burmistrz Jolanty Koczorowskiej, za nieustającą życzliwość. Wreszcie szczególne podziękowania należą się Wawerskiemu Centrum Kultury Filia Falenica, Bibliotece Wawerskiej, Towarzystwu Przyjaciół Otwocka z prezesem Sebastianem Rakowskim, szefem Muzeum Ziemi Otwockiej oraz RE Raiffeisen evolution project development.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy przybyli na rajd. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będzie nam dane spotkać się na kolejkowym szlaku, że jeszcze nie raz wspólnie będziemy działać na rzecz dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

 

przed stacja Miedzylesie

Peleton_PAS

publiczność_PAS

aktorzy_PAS

koncert_glowy

zatrzymani+rozmycietla_PAS

most_PAS

Comments

comments

About The Author