Dotknięcie Linii

Linia Otwocka to region, który swój rozwój zawdzięcza budowie dziewiętnastowiecznej Kolei Nadwiślańskiej, przyrodniczemu pięknu, oryginalnej architekturze, letniskowej prosperity oraz wielokulturowej atmosferze okresu międzywojennego.

Cenimy jego walory przyrodnicze, architektoniczne i historyczne. Podziwiamy jego wyjątkowych mieszkańców, zarówno tych wybitnych – przedstawicieli sztuki i nauki, jak i tych zwyczajnych – ludzi, których codzienny wysiłek przyczynił się do niezwykłego rozwoju regionu; przede wszystkim zaś Żydów, którym Linia Otwocka zawdzięcza swoją niepowtarzalność. Będziemy o nich pamiętać.

Jesteśmy dumni z miejsca, w którym żyjemy; zapatrzeni w świetną przeszłość, chcemy wspólnie tworzyć jego przyszłość. Wierzymy w potencjał regionu i możliwości jego mieszkańców. Dlatego właśnie stworzyliśmy projekt Dotknięcie Linii.

Do obszarów naszych aktualnych zainteresowań związanych z regionem należą:
• historia kolejnictwa,
• architektura drewniana,
• przedwojenne kino,
• turystyka piesza i rowerowa.

Obecnie jesteśmy zaangażowani w działania na rzecz tzw. willi pod kogutkiem, domu, w którym mieszkał wybitny polski aktor komediowy – Antoni Fertner. Więcej na ten temat można znaleźć wśród aktualności.

W 2012 roku ramach projektu Dotknięcie Linii zrealizowaliśmy trzyczęściowy festiwal, podczas którego miały miejsce spotkania, wystawy, koncert i przejazd zabytkowej kolejki. Zachęcamy do przeczytania relacji z wydarzenia.

W 2013 roku zrealizowaliśmy Fabrykę Zdarzeń, drugą edycję Dotknięcia Linii, której celem było upamiętnienie Kazimierza Szpotańskiego, wybitnego inżyniera i pioniera w dziedzinie przemysłu elektrycznego. Wszystkie wydarzenia miały miejsce w dawnej Fabryce Aparatów Elektrycznych w Międzylesiu. Więcej można znaleźć tutaj.

Inicjatorem i twórcą Dotknięcia Linii jest Andrzej Rukowicz. Na temat niektórych z jego działań społeczno-kulturalnych można przeczytać tutaj.